رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب۲۱ هزار راس دام سبک و سنگین خنداب علیه بیماری تب مالت واکسینه شدند

محمدی بیان کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۰بیش از دو هزار راس دام سنگین و بیش از ۱۹ هزار راس دام سبک بر علیه بیماری تب مالت که یکی از مهمترین و شناخته شده ترین بیماری مشترک بین انسان و دام است واکسینه شده اند

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،مجید محمدی، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت:  یکی از مهمترین کارهای دامپزشکی پیشگیری و مبارزه با امراض دامی است.

وی در ادامه گفت: بیش از ۶۰ درصد بیماری های شناخته شده، مشترک بین انسان و دام است که این هم خود لزوم پیشگیری از این بیماری ها را به دلیل جلوگیری از انتقال این امراض به انسان و نیز جلوگیری از ضرر و زیان اقتصادی نشان می دهد.

محمدی بیان کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۰بیش از دو هزار راس دام سنگین و بیش از ۱۹ هزار راس دام سبک بر علیه بیماری تب مالت که یکی از مهمترین و شناخته شده ترین بیماری مشترک بین انسان و دام است واکسینه شده اند. 

 رئیس اداره دامپزشکی گفت: بیماری طاعون نوشخوارکنندگان کوچک، یک بیماری است که همه ساله می تواند علاوه بر اینکه باعث تلفات در دام هایی اهلی شود در دام های حیات وحش نیز باعث بروز تلفات و کاهش جمعیت این دام ها شود.

وی افزود: با توجه به تفاهم نامه همکاری سازمان دامپزشکی کل کشور با سازمان جهانی بهداشت دام ،مقرر گردیده است نسبت به ریشه کنی این بیماری دام ها واکسینه شوند که خوشبختانه همزمان با کل کشور این طرح در شهرستان آغاز شده است و تاکنون بیش از ۵۰هزار راس دام سبک بر علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شدند و تا واکسیناسیون کامل کل جمعیت دامی شهرستان این طرح ادامه دارد.

محمدی گفت: از کلیه پرورش دهندگان دام سبک شهرستان تقاصا می شود نسبت به همکاری جهت ریشه کنی و پوشش صد در صدی واکسیناسیون همکاری لازم را با اکیپ واکسیناسیون شهرستان داشته باشند

محمدی تصریح کرد:در بخش نظارت بهداشتی این اداره وظیفه تامین بهداشت فراورده های خام دامی شهرستان را به عهده دارد که شامل نظارت بر قصابی ها ،مرغ فروشی ها ،مراکز جمع آوری شیر و کشتارگاه دام و..است در این راستا بیش از ۶۰۰ مورد بازدید از این واحدها صوت گرفته است و ۳۰ کیلو گرم انواع فراورده خام دامی غیر قابل مصرف برای انسان ضبط و معدوم گردیده است و از چرخه مصرف انسانی خارج گردیده است.

وی بیان کرد: در سه ماهه ابتدایی سال بیش از ۱۳۱ راس دام سنگین و تعداد ۴۷۹ راس دام سبک کشتار گردیده و مورد معاینه و بازرسی قرار گرفته است و به صورت بهداشتی در اختیار مراکز عرضه جهت فروش به مصرف کنندگان قرار گرفته است و مصرف کنندگان شهرستان باید در خصوص رعایت مسائل بهداشتی و  خرید از مراکزی که لاشه آن ها ممهور به مهر و لیبل دامپزشکی و مورد تایید این اداره است توجه نمایند.

وی در خصوص بیماری تب کریمه گفت: تب کریمه بیماری است که واکسن ندارد و این ویروس از طریق نیش کنه منتقل می شود و  فصل گرما که فعالیت کنه ها است این بیماری بروز می کند.

 محمدی گفت: عامل انتقال ویروس تب کریمه، تماس و یا استفاده از گوشت لاشه دام آلوده باشد متاسفانه این ویروس از راه خون آلوده منتقل می شود که افراد در خطر شامل سلاخان، دامداران ،قصابان و دامپزشکان هستند که توصیه می شود از کندن و له کردن کنه توسط دست جدا خودداری شود و در فصول گرم سال اقدام به سم پاشی و مبارزه انگلی توسط دامداران شود.

 وی در پایان تصریح کرد:به شهروندان توصیه می شود به هیچ وجه گوشتی که خارج ار کشتارگاه کشتار شده خریداری نکنند و در صورت مشاهده تخلف نسبت به اطلاع به این اداره باشماره ۳۵۶۲۲۱۹۷و ۸۶۳۵۶۲۴۵۰۰اقدام کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 7 =