ثواب زیارت «امام حسین(ع)» از راه دور به روایت «امام صادق(ع)»

پیاده روی اربعین طی سالیان گذشته رشد و گسترش بسیار یافته است و بسیاری از دلدادگان حسینی را به خود جذب کرده است، اما با ورود ویروس کرونا و درگیر شدن بخش عمده‌ای از جامعه به این ویروس و خطرات ناشی از این بیماری پیاده‌روی اربعین امسال همچون سال گذشته برگزار نخواهد شد اگرچه در مورد ثواب زیارت «امام حسین (ع)» در اربعین حسینی از سوی «ائمه معصومه (ع)» تاکید ویژه‌ای انجام شده، اما زیارت از راه دور بهترین جایگزین برای پیاده روی اربعین برای امسال به حساب می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،به نقل ازگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،میراحمدرضا حاجتی کارشناس علوم قرآنی پیرامون جایگاه و ارزش‌های نهفته در پیاده روی اربعین گفت: پیاده روی اربعین طی سالیان گذشته رشد و گسترش بسیار یافته است و بسیاری از دلدادگان حسینی را به خود جذب کرده است، اما با ورود ویروس کرونا و درگیر شدن بخش عمده‌ای از جامعه به این ویروس و خطرات ناشی از این بیماری پیاده‌روی اربعین امسال همچون سال گذشته برگزار نخواهد شد اگرچه در مورد ثواب زیارت «امام حسین (ع)» در اربعین حسینی از سوی «ائمه معصومه (ع)» تاکید ویژه‌ای انجام شده، اما زیارت از راه دور بهترین جایگزین برای پیاده روی اربعین برای امسال به حساب می‌آید.


وی در همین راستا ادامه داد: در کتاب کامل الزیارات روایت‌هایی از «امام محمد باقر (ع)» بیان شده که ایشان تاکید ویژه بر زیارت «سیدالشهداء (ع)» داشته‌اند ایشان همچنین تاکیدات ویژه‌ای بر زیارت «امام حسین (ع)» از راه دور کرده‌اند، همین امر نشان می‌دهد که زیارت از راه دور می‌تواند تا حد زیادی از اهمیت برخوردار باشد و نیاز نیست که حتما زائران در شرایط خاصی مانند گسترش بیماری کرونا به زیارت «سیدالشهداء (ع)» بروند.

حاجتی به نحوه زیارت «امام حسین (ع)» از راه دور اشاره و ابراز کرد: روایات متعددی در مورد نحوه زیارت «امام حسین (ع)» از راه دور بیان شده است، در یکی از این روایات از «امام صادق (ع)» مبنی بر ارزش و اهمیت زیارت «امام حسین (ع)» از راه دور نیز نقل شده است، روزی فردی خدمت «امام صادق (ع)» رسید، «امام صادق (ع)» به وی فرمودند:‌ای سدیر، آیا هر روز مزار «حسین بن علی (ع)» را زیارت می‌کنی؟ عرض کرد:خیر، فرمودند:چقدر شما جفاکارید! و سپس فرمودند:در هر جمعه زیارت می‌کنید؟ عرض کرد:خیر، فرمودند:در هر ماه زیارت می‌کنید؟ عرض کرد:خیر، فرمودند:در هر سال زیارت می‌کنید؟ عرض کرد:گاهی زیارت می‌کنیم. فرمودند:ای سدیر، چقدر به «حسین (ع)» جفا می‌کنید آیا نمی‌دانی خداوند دو میلیون فرشته ژولیده موی و خاک آلود دارد که به طور مداوم بر «حسین بن علی (ع)» گریه می‌کنند و قبر او را زیارت می‌کنند و خسته نمی‌شوند؟‌ای سَدیر، چرا خود را مقیّد نمی‌سازی که هر جمعه پنج بار و هر روز یک بار قبر «حسین بن علی (ع)» را زیارت کنی؟ عرض کرد:بین ما و قبر او فرسخ‌ها فاصله است، فرمودند: ندبه بلندی برو، به سمت راست و چپ خود توجه کن، سرت را سوی آسمان کن و سپس به سوی مزار «حسین بن علی (ع)» توجّه کن و بگو: «السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا أَبَاعَبْدِاللَّهِ، السَّلَامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَهُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ» اگر چنین کنی، برای تو یک زیارت نوشته می‌شود و هر زیارت معادل یک حجّ و یک عمره است. سدیر گفته است که گاهی می‌شد که در یک ماه بیش از بیست بار این کار را انجام می‌داده است. همچنین در روایات دیگری بیان شده، گفتن سه مرتبه «صَلَّی اللَّهُ عَلَیْکَ یَا أَبَاعَبْدِاللَّهِ» ثواب و فضیلت زیارت «سیدالشهداء (ع)» را به همراه داد؛ بنابراین امسال که به واسطه شیوع و گسترش بیماری کرونا مشکلات بسیاری ایجاد شده و پیاده روی اربعین برگزار نخواهد شد لذا زیارت از راه دور بهترین گزینه برای این عمل مهم است.

وی به سخنان مقام معظم رهبری اشاره و تاکید کرد: مقام معظم رهبری در سخنان خود به شیوه برگزاری پیاده روی اربعین آن هم به روشی متفاوت تاکید داشتند، ایشان زیارت از راه دور را بهترین گزینه و جایگزینی پیاده روی اربعین دانستند، این تدبیر امری مهم و ارزشمند است.

این کارشناس علوم قرآنی ارزش و اهمیت زیارت از راه دور «امام حسین (ع)» را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: زیارت از راه دور «امام حسین (ع)» مورد تاکید بسیاری از «ائمه اطهار (ع)» بوده است به حدی که از «امام صادق (ع)» نقل شده: «هرگاه راه بعضی از شما دور و از خانه اش تا قبور ما مسافت بسیار باشد، در فضای باز قرار گیرد و دو رکعت نماز بخواند و با اشاره به سوی قبور ما سلام کند که تحقیقاً به ما می‌رسد».

حاجتی اهمیت ارتباط قلبی نسبت به زیارت‌های حضوری را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: زائران واقعی باید به این نکته توجه داشته باشند که در هر نقطه که قرار دارند می‌توانند به راحتی ارتباطی قلبی با «سیدالشهداء (ع)» داشته باشند و این مهم را با طیب خاطر و آرامش انجام دهند قطعاً زیارتی که با حضور قلب انجام شود بسیار ارزشمند است لذا زائران می‌توانند غسل کرده و بر بلندی بایستند و رو به سوی کربلا به خواندن زیارت عاشورا و یا زیارت اربعین بپردازند و از آنجا که امام شهید زنده و ناظر است بر عرض ارادات نیز توجه دارد و پاسخ آن را خواهد داد.

وی به بسته معنوی جایگزین پیاده روی اربعین اشاره و بیان کرد: بسته‌های معنوی که همواره می‌تواند جایگزینی مناسب برای پیاده روی اربعین بوده و فضیلت‌های متعددی را برای زائران به همراه داشته باشد وجود دارد در صدر این اعمال تلاوت قرآن کریم به نیت «امام زمان (عج)» و هدیه آن به «سید الشهداء (ع)» و یا «حضرت ابوالفضل العباس (ع)» است که فضیلت‌های فراوانی را در بر دارد همچنین ختم صلوات به روح «امام حسین (ع)» و یاران گرامی ایشان و حضرت «زینب کبری (س)» است در عین حال زیارت عاشورا نیز فضیلتی بسیار دارد و در روز‌های منتهی و مانده به روز اربعین قرائتش ثواب بسیاری دارد.

حاجتی یکی از اعمال پر فضیلت مخصوص ماه صفر و اربعین حسینی را روضه‌های تک نفره دانست و خاطرنشان کرد: روضه خوانی و عزاداری برای «سیدالشهدا (ع)» لازم نیست که به صورت جمعی برگزار شود روضه می‌تواند به صورت تک نفره و یا هر فرد برای خود و در خلوت خود بجا آورد، بسیاری از بزرگان حتی بدون اینکه در جمع کثیری حضور داشته باشند به صورت تنها برای خود به ذکر مصیبت در خلوت پرداخته و برای «سیدالشهداء (ع)» اشک ریخته‌اند.


انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 12 =