شرط بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای لغو تمامی تحریم‌هاست/ موضع تیم ایران حرفه‌ای و کاملاً کارشناسانه است

یاری با اشاره به اینکه شرط بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای لغو تمامی تحریم‌هاست گفت: امروز موضع ایران کاملا مشخص و واضح است ما تعهدات قبلی را در بحث هسته ای لغو کردیم و اعلام کردیم تحریم هایی که در سند آمده برداشته شود تا ماهم به توافق هسته ای وضع شده برگردیم.

به گزارش نسیم خنداب؛ محمدجواد یاری، کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: در خصوص مذاکراتی که پیرامون موضع هسته‌ای ایران و غرب در جریان است چند نکته قابل‌توجه است.

وی در ادامه بیان کرد: طرف مقابل به دنبال این است که مذاکره را به نفع خود و به ضرر ایران تمام کند و غرب با محوریت آمریکا این استراتژی را دنبال می‌کند نگاه آن‌ها همواره برای کشور مقابلشان برد – باخت بوده است. لذا سعی می‌کنند جمهوری اسلامی را در موضع ضعف قرار دهند.

یاری افزود: تهدید رژیم صهیونیستی، صدور بیانیه علیه جمهوری اسلامی، اعمال تحریم‌های جدید و غیرقانونی آمریکا، حمایت غرب از ناآرامی‌های اصفهان تماماً برای اعمال فشار به جمهوری اسلامی ایران بود.

این  کارشناس سیاسی تصریح کرد: از طرفی هم مواضع انفعالی و غیراصولی دولت روحانی و ظریف باعث شده است غرب به این جمع‌بندی برسد که می‌تواند بازی برد و باخت را ادامه دهد و فشار را بر ایران  بیشتر کند لذا بخشی از میدان داری غلط غرب ناشی از مواضعی بوده است که دولت قبل داشته است و غرب را به این نتیجه رسانده است که میتواند امتیاز بگیرد و امتیازی ندهد.

وی در ادامه بیان کرد: طبق سند برجام که چند سال پیش تصویب شد مقرر شد تحریم ها لغو شود و در قبال آن ایران غنی سازی ۲۰ درصد را به ۳.۵ درصد برساند، آب سنگین اراک را بتن بریزد و فردو را تعطیل کند و ….که ایران همه این مصوبات را انجام داد اما در مقابل آنها به تعهدات خود عمل نکردند.

یاری اظهار کرد: امروز موضع ایران کاملا مشخص و واضح است ما تعهدات قبلی را در بحث هسته ای لغو کردیم و اعلام کردیم تحریم هایی که در سند آمده برداشته شود تا ماهم به توافق هسته ای وضع شده برگردیم.

این کارشناس سیاسی خاطر نشان کرد: آنها سعی می کنند با جنگ روانی و تبلیغاتی صحنه را طور دیگری طراحی کنند و طبیعتا طراحی آن ها به ضرر جمهوری اسلامی خواهد بود و تلاش می کنند در یک سناریوی پیچیده بحث گام به گام یا تحریم موقت را مطرح کنند که قبلا این موضع را تجربه کردیم و آسیب دیده ایم شرکت خارجی برای سه ماه حاضر به سرمایه گذاری نمی شوند و غربی ها از این طریق می خواهند ما را مورد آسیب قرار دهند.

وی در ادامه تصریح کرد: غربی ها سعی می کنند ایران را عامل نتیجه ندادن مذاکرات معرفی کنند، هراس انگیزی بین مردم ایجاد نمایند، آینده را سیاه جلوه دهند و سایه جنگ را برجسته نمایند برای رسیدن به این اهداف، حجم وسیع  برای تخریب تیم مذاکره کننده راه انداختند تا آن ها  را مورد فشار روانی قرار دهند در صورتی موضع تیم ایران انقلابی، حرفه ای و کاملا کارشناسانه است و ایران می خواهد به مواضع خود پایبند باشند.

یاری گفت:امروز با جنگ روایتها مواجه هستیم رویکرد مذاکره کنندگان ما آنها را به شدت عصبانی کرده است چرا که آنها مذاکره را به معیشت مردم گره نزدند در حالیکه غرب به  دنبال آن است که اقتصاد ایران را با هسته ای شرطی سازی کنند تا امتیاز بیشتری بگیرند همان کاری که تیم ظریف دنبال می کرد را ادامه دهند و شاهد بودیم که چه فضاحتی را به بار آوردند.

وی خاطر نشان کرد: ابتکار عمل دست ماست ما با حسن نیت وارد مذاکره شدیم و مذاکره نتیجه محور را دنبال میکنیم اما آنها سیاسی برخورد می کنند که اگر ایران در مذاکره باج ندهد باعث می شود تورم و دلار بالا رود و منجر به افزایش قیمت می شود و  بر موضوع آسیب پذیری اقتصاد ایران را مانور دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 4 =