بحرین، منطقه چکاب،۶۰ درصد سیستان و اروند بدون هیچ جنگی در دوره پهلوی از ایران جدا شدند

یاری گفت: در دوره پهلوی مناطقی مانند بحرین، منطقه چکاب، ۶۰ درصد سیستان، اروند و... را بدون هیچ جنگی از ایران جدا شدند اما در ۸ سال دفاع مقدس اجازه تعرض به خاک کشور را ندادیم.

به گزارش Kنسیم خنداب؛ محمد جواد یاری، کارشناس سیاسی در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: برای ارزیابی عملکرد یک حکومت شاخصه‌هایی به نام ارزش‌های بنیادین وجود دارد که همه افراد با هر دین و آئینی باشند این ارزش‌ها را قبول دارند.

وی بیان کرد: یکی از شاخص‌ها و ارزش‌ها، بحث  دموکراسی است اینکه مردم در یک حکومتی حق رأی داشته باشند و بتوانند مسئولین کشور خود را عزل و نصب کنند یک ارزش برای آن کشور محسوب می‌شود که در دوره پهلوی چنین امکانی وجود نداشت و مردم حق دخالت در تصمیمات را نداشتند.

یاری افزود: حکومت پهلوی حکومت کاملاً دیکتاتوری و غیر دموکراسی بود که توسط دو کودتا سرکار آمده بود کودتای اول را انگلیسی‌ها در سال ۱۲۹۹ انجام دادند و در انقلاب مشروطه رضاخان را آوردند کودتای دوم را آمریکایی‌ها در سال ۱۳۳۲ انجام داده و پسر آن را آوردند و یک حکومت دیکتاتوری را به کمک آمریکا و انگلیس بر کشور ما حاکم کردند.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: دومین ارزش و شاخصه ارزیابی حکومت‌ها بحث استقلال است در دوره پهلوی حکومت، کاپیتولاسیون را می‌پذیرد و این بدین معناست که کشور استقلال خود را از بین برده است.

وی بیان کرد: این جمله شاه است که می‌گوید:”من عروسک خیمه‌شب‌بازی بودم که نخ‌های آن را آمریکایی‌ها می‌کشیدند ” این نشان‌دهنده این است که چیزی به نام استقلال در زمان محمدرضا پهلوی وجود نداشت.

یاری گفت: سومین ویژگی حکومت پیشرفته، حفظ تمامیت ارضی است در دوره پهلوی مناطقی مانند بحرین، منطقه چکاب، ۶۰ درصد سیستان، اروند و… را بدون هیچ جنگی از ایران جدا شد.اما ما در ۸ سال دفاع مقدس اجازه تعرض به خاک کشور را ندادیم.

این کارشناس سیاسی افزود: اقتدار و امنیت از شاخصه دیگر پیشرفت کشوراست، حکومت‌های دیکتاتوری نمی‌توانند مقتدر باشند باید در چارچوبی که نظام سلطه و قدرت‌ها برایشان تعیین کرده‌اند حرکت کنند و تا زمانی که به قدرت‌ها باج می‌دهند امنیت دارند اگر تابع آنها نباشند  امنیت کشور از بین می‌رود.

وی استقلال اقتصادی را از دیگر شاخصه‌های پیشرفت کشور عنوان کرد و گفت: ویژگی بعدی که کشورها بایستی داشته باشند استقلال اقتصادی است در دوره پهلوی فقط  فروشنده مواد تک‌محصولی و نفت خام بودیم و به خاطر وابستگی  قدرت‌ها  اجازه انجام کار اقتصادی دیگر را به ایران نمی‌دادند.

یاری در پایان خاطرنشان کرد: اساساً حکومت پهلوی دو ویژگی منحصر به فرد دارد که آن را نسبت به ۷ هزار سال پادشاهی ایران متمایز می‌کند، اولین حکومتی است که با اراده بیگانه طی یک کودتا با قدرت انگلیس و آمریکا سر کار آمدند و پدر و پسر به قدرت رسیدند دومین ویژگی مناطقی را  بدون جنگ از دست داد و به بیگانگان بخشید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 1 =