قرار گیری ایران در میان ۱۰ کشور دارنده دستگاه خشک‌کن انجماد خلاء

با تلاش متخصصان و نخبگان اراکی، کشورمان در لیست ۱۰ کشور دارای تکنولوژی خشک‌کن انجماد خلاء قرار گرفت.

به گزارش نسیم خنداب به نقل از دیار آفتاب؛ با افزایش تحریم‌ها از سوی غرب، واردات بسیاری از تجهیزات مورداستفاده در صنایع مختلف با مشکلاتی مواجه شد، همین موضوع باعث شد تا نخبگان و متخصصان جوان کشورمان با تکیه‌بر دانش ایرانی بر تحریم‌ها فائق آمده و انحصار بسیاری از تجهیزات را که در دست چند کشور محدود بود بشکنند.

دراین‌بین متخصصان اراکی با بومی‌سازی دستگاه خشک‌کن انجماد خلاء گامی مهم در این زمینه برداشتند.

قرار گرفتن ایران جزو۱۰ کشور دارنده دستگاه خشک‌کن انجماد خلاء

تلاش‌های شبانه‌روزی حدود ۳۰ جوان متخصص ایرانی در دانشگاه اراک جهت تولید محصولی دانش بنیان بالاخره در آذرماه ۱۳۹۷ به بار نشست تا کشورمان در میان ۱۰کشور برتر دارای این تکنولوژی قرار بگیرد.

فناوری ای که تا پیش از این، منحصر به چند کشور محدود غربی بود و در ایران فقط در سایز بسیار کوچک آزمایشگاهی بررسی‌شده بود و در سایزهای بیشتر از ۱۰کیلوگرم هیچ سابقه‌ای نداشت، اما اکنون این دستگاه می‌تواند در روز تا دو تن محصول را نیز تولید کند.

نکته جالب توجه آنکه دستگاه خشک‌کن انجماد خلاء در لیست تحریم‌های ظالمانه قرار داشته و نمونه‌های موجود در کشور به دلیل قدیمی بودن هزینه‌هایی در پی داشت که با تلاش متخصصان داخلی بومی شد.

خشک‌کردن محصولات و مواد غذایی، با این دستگاه علاوه بر کاهش حجم مواد، ماندگاری آن‌ها را تا بیست‌وپنج سال بدون هیچ‌گونه مواد نگهدارنده و یا نگهداری در یخچال تضمین می‌کند. این دستگاه در صنایع دارویی نیز کاربرد دارد.

در صورت تولید انبوه، هر دستگاه زمینه اشتغال ده نفر را فراهم می‌کند و سالانه از خروج میلیون‌ها دلار ارز جلوگیری می‌شود.

انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سه =