افزایش ۴برابری تعداد بیمارستان های استان بعد از انقلاب اسلامی/ کسب ۳ استاندارد بین المللی توسط بیمارستان امیرالمومنین (ع)

مرکز آموزشی درمانی امیرالمؤمنین (ع) به عنوان یکی از مراکز تخصصی و فوق تخصصی کشور با زیر بنای ۲۰،۰۰۰ متر مربع و ۲۲۴ تخت بیمارستانی در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید.

به گزارش نسیم خنداب به نقل از دیار آفتاب؛ پیشرفت چشمگیر خدمات بهداشت و درمان در کشور نسبت به قبل از انقلاب اسلامی بر کسی پوشیده نیست. مقایسه تعداد بیمارستان های قبل از انقلاب با زمان حال خود نشان دهنده رشد قابل توجه در این حوزه است.

تا سال ۱۳۵۷ در کل استان مرکزی ۶ بیمارستان وجود داشت که این تعداد پاسخگوی نیاز های تمام مردم استان نبود، در حالی که در چهل و سه سالگی انقلاب تعداد ۱۰بیمارستان در شهر اراک و جمعا ۲۵ بیمارستان در سطح استان وجود دارد که تمام استان را تحت پوشش خود قرار داده است و خدمات مختلفی را به بیماران ارائه می دهد.

در این بین مرکز آموزشی درمانی امیرالمؤمنین (ع) به عنوان یکی از مراکز تخصصی و فوق تخصصی کشور با زیر بنای ۲۰،۰۰۰ متر مربع و ۲۲۴ تخت بیمارستانی در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید.

خدمات پاراکلینیکی این مرکز شامل فیزیوتراپی، دیالیز، سونوگرافی، رادیولوژی، آزمایشگاه، بانک خون و پاتولوژی و خدمات کلینیکی شامل: داخلی، ریه، پوست، غدد، قلب، گوارش، ارتوپدی، روماتولوژی، آندوسکوپی، کولونوسکوپی، برونکوسکوپی، اکو، تست ورزش و نوار قلب می باشد.

اورژانس که از مهمترین بخش های هر بیمارستان می باشد دارای ۱۸ تخت بستری، اتاق عمل سرپایی، تزریقات و اتاق احیاء است در کنار بخش اورژانس بخش تریاژ هم وجود دارد.                                                           

 این مرکز علاوه بر بخش های پاراکلینیکی (رادیولوژی و آزمایشگاه) دارای بخش های بستری CCU، ICU ، جراحیA   و B، تالار عمل شامل آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی،  ICUقلب باز و اتاق عمل جنرال، داخلی A (گوارش و داخلی جنرال) و داخلی B (غدد و نفرولوژی، روماتولوژی) می باشد.

همچنین بخش ICU دارای ۱۷ تخت و بخش CCU  شامل ۱۳ تخت می باشد که جهت مراقبت های ویژه استفاده می شوند.

با آغاز به کار بخش آنژیوگرافی و ICU قلب باز گام بلندی در جهت ارتقاء سطح سلامت و درمان بیماران در استان برداشته شد. همچنین با راه اندازی مرکز دولتی درمان ناباروری بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراک گام مهمی در راستای سیاست های افزایش جمعیت برداشته شد. چرا که با راه اندازی آن، هزینه های درمان ناباروری که در مراکز خصوصی قیمت بالایی دارد، در این مرکز به حدود یک سوم کاهش می یابد.

بیمارستان امیرالمومنین اولین بیمارستان در کشور است که توانسته ۳ استاندارد بین‌المللی را کسب کند. این استانداردها در حوزه‌های مدیریت کیفی، مدیریت ایمنی و مدیریت آموزشی از طرف شرکت لیسرت آلمان ارائه شده ‌است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 17 =