حداکثر ۲۰درصد به سیاست های اقتصاد مقاومتی عمل شده است/ مشارکت مردمی در اقتصاد راهکاری کوتاه مدت برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی

گودرزی با اشاره به عمل به حداکثر ۲۰درصد از ارکان اقتصاد مقاومتی، گفت: می توان در بلند مدت و کوتاه مدت به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی امیدوار بود. در بلند مدت باید به فکر خودکفایی و متنوع سازی محصولات بود و به سمت راهکارهای جایگزین واردات حرکت کرد. در کوتاه مدت نیز باید به مشارکت مردمی در اقتصاد، توجه ویژه داشت.

به گزارش نسیم خنداب،احمد گودرزی کارشناس مسائل اقتصاد مقاومتی در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص گذشت بیش از ۸ سال از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: اقتصاد ایران از دهه های گذشته با مشکلات متعدد ساختاری از جمله مداخلات بدون قاعده دولت در اقتصاد، وابستگی مخرب به درآمد های نفتی، بازدارندگی در فضای کسب و کار، عدم شکل گیری بازارهای رقابتی، ناکارآمدی نظام اداری و مالی و پولی کشور، افزایش هزینه های مبادله در اقتصاد، ظرفیت پایین رشد اقتصادی، پایین بودن رشد بهره وری، رونق فعالیت های غیرمولد و نامناسب بودن شاخص های توزیع درآمد مواجه بوده است. لذا در بسیاری از شاخص ها مانند شاخص نوآوری، رفاه، اشتغال و … در سطح خوبی قرار نداریم.

وی افزود: به همین جهت نیاز است تا راه حلی پیدا کنیم. با توجه به بررسی های انجام شده و ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط رهبر انقلاب، یکی از راه حل های اساسی برای نجات اقتصاد کشور، پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

گودرزی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم سازی اقتصاد ملی در مقابل تحریم ها، مخاطرات و تهدید های بین المللی است. چنین اقتصادی قابلیت انعطاف در شرایط مختلف و توانایی عبور از بحران را داراست. در واقع این اقتصاد علاوه بر تعامل پویا با دنیا، امنیت اقتصادی کشور را حفظ کرده و مقابل نوسانات تجاری از خود عکس العملی مناسب نشان می دهد.

وی با بیان ارکان اقتصاد مقاومتی از دیدگاه مقام معظم رهبری، گفت: مردمی کردن اقتصاد، حمایت از تولید ملی، مدیریت منابع ارزی، مدیریت مصرف، اقتصاد دانش بنیان، کاهش وابستگی به نفت، حرکت بر اساس برنامه، پرهیز از تصمیمات خلق الساعه و اقتصاد کارآفرین از جمله ارکان اقتصاد مقاومتی است.

این مدرس دانشگاه با اشاره به عدم توجه جدی دولت تدبیر و امید به سیاست های اقتصاد مقاومتی در سالهای گذشته، گفت: این عدم توجه باعث شد تا اقدامی جدی در راستای اجرایی شدن این نوع اقتصاد صورت نگیرد. صرفا در برخی مقاطع ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت قبل تشکیل شد که معاون اول رئیس جمهور وظیفه راهبری آن را بر عهده داشت که در مجموع شاید در حد ۲۰درصد به این سیاست ها عمل شد.

گودرزی با بیان اینکه اعتقاد به اقتصاد مقاومتی باعث سرعت بیشتر در عمل کردن به سیاست های آن می شود، گفت: بایستی همت، برنامه ریزی، پیگیری و پایش برای اجرای این سیاست ها باشد تا شاهد عملیاتی شدن آن باشیم.

وی با ارائه پیشنهاداتی برای اجرای هر چه بهتر اقتصاد مقاومتی، گفت: ایجاد مرکز اقتصاد مقاومتی در دولت که محور تمام اقدامات باشد، رصد و دیدبانی فضای اقتصاد داخلی و بین المللی، تدوین نظام آموزشی مناسب با اقتصاد مقاومتی، ارج نهادن به تحقیق و پژوهش در این زمینه، قوی عمل کردن نظام رسانه ای در راستای آموزه های اقتصاد مقاومتی، فرهنگ سازی مناسب، ایفای نقش مردمی در اقتصاد، لزوم توجه و حمایت دولت از فعالیت های اقتصادی، مشارکت دستگاه دیپلماسی جهت بالقوه کردن ظرفیت های خارجی، لزوم تبدیل مباحث اقتصاد مقاومتی به گفتمانی رایج در مجامع علمی و دانشگاهی از جمله پیشنهاداتی است که می تواند در اجرای هر چه بهتر اقتصاد مقاومتی موثر باشد.

وی تصریح کرد: لذا با توجه به مطالب ذکر شده می توان در بلند مدت و کوتاه مدت به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی امیدوار بود. در بلند مدت باید به فکر خودکفایی و متنوع سازی محصولات بود و به سمت راهکارهای جایگزین واردات حرکت کرد. در کوتاه مدت نیز باید به مشارکت مردمی در اقتصاد، توجه ویژه داشت، همچنین نیاز است تا تغییر الگوی مصرف و توجه ویژه به تولید داخل و تامین نیازهای اساسی دولت از اجناس داخلی در دستور کار قرار گیرد.

گودرزی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی برای اقتصاد مقاومتی می تواند در بودجه ریزی سالیانه، برنامه های میان مدت و بلند مدت باشد و می توان با پیگیری و پایش به سمت اجرایی شدن ۱۰۰درصدی اقتصاد مقاومتی پیش رفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 17 =