چه کسانی می توانند به عدم پرداخت یارانه معترض باشند؟

وزیر رفاه گفت: دو گروه می توانند به عدم پرداخت یارانه اعتراض کنند.

به گزارش نسیم خنداب به نقل از مشرق، حجت الله عبدالملکی وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی در برنامه جهان آرا با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰، سالیانه ۴۰۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه کشور را مصرف می‌کرد، گفت: این میزان به پنج بخش تقسیم می‌شد. بخشی از این ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به جیب دلالان، بخشی به جیب قاچاقچیان، بخشی به سفره خارجیان، بخشی از آن به جیب تولید کنندگان خارجی و بخش پنجم به جیب مصرف کنندگان می رسد.

وی افزود: همان بخش پنجم هم به صورت کاملاً نامتوازن به جیب مردم می‌رفت و کسی که بیشتر مصرف میکند بهره بیشتری میبرد.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: در این طرح ما ارز را به نرخ آزاد حساب می‌کنیم و صد در صد این ۴۰۰ هزار میلیارد تومان را به مردم می دهیم.

وزیر رفاه گفت: با این طرح اولاً قاچاق کاهش می یابد دوماً انگیزه تولیدکنندگان برای تولید بیشتر می شود که می تواند خود به خود کنترل کننده قیمت باشد تا جایی که حتی به قیمت های اولیه برمی‌گردد، و ضریب جینی یا همان اختلاف طبقاتی به شدت کاهش می یابد.

وی در پاسخ به اینکه آیا افزایش قیمت کالاهای اساسی بر سایر کالا ها تاثیر دارد گفت: افزایش قیمتی که در کالاهای زنجیره ای رخ می دهد بسیار محدود است. بحث دیگر اثر روانی گران شدن کالاها است که دولت برای آن هم برنامه دارد.

وزیر رفاه در ادامه به مقایسه قدرت خرید چند دهک پرداخت و گفت: از این طرح حتی یک ریال سهم دولت نمی شود و تمام ارز تخصیصی به خود مردم می‌رسد.

عبدالملکی با بیان اینکه دولت قبل هرچند می دانست که این موضوع با عدالت سازگار نیست ولی نمی خواستند وارد این چالش شوند، افزود: در این دولت از همان اول این بحث بود که تعیین تکلیف شود، هرچند ممکن است در ابتدا مورد اعتراض برخی قرار گیرد.

وزیر رفاه تصریح کرد: هر یک ماهی که اجرای این طرح به تاخیر بیفتد ۳۸ هزار میلیارد تومان از سرمایه که می توانست به مردم برسد از بین می رفت.

وی افزود:دو گروه داریم که می توانند اعتراض کنند؛ اول گروه هایی که یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت نمی‌کردند و به طور کلی در داده های رفاهی نبودند. همانطور که می دانید این داده ها از سال ۹۳ ثبت نام جدید انجام نشده است.

وی با تاکید بر اینکه نیاز به هیچ گونه مراجعه حضوری نیست گفت: در روزهای آینده این سامانه با همکاری سازمان هدفمندی و وزارت ارتباطات کارش را شروع میکند و جزئیات آن اعلام می‌شود.

عبدالملکی گفت: گروه دوم کسانی هستند که یارانه ۴۵ هزار تومانی را دریافت می‌کردند ولی یارانه جدید را دریافت نکردند که آنها هم از چند طریق می توانند اعتراض خود را ثبت کنند.

وزیر کار رفته و تعاون اجتماعی گفت: راه اول مراجعه به سایت حمایت وزارت رفاه است و در آنجا اعتراض خود را ثبت کنند.

عبدالملکی گفت: راه دوم که ساده تر است تماس با شماره تماس گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ وزارت رفاه است که دهک بندی راه اعلام می‌کند و از هماهنجا می‌تواند اعتراض خود را ثبت کند.

وی افزود: نیروهای مسلح به دلایل امنیتی توسط خود مراکز پرداخت می‌شود.

عبدالمالکی با بیان اینکه مردم مطمئن باشند در صورتی که مستحق دریافت یارانه باشند یارانه را دریافت می کنند گفت: حتی اگر چند ماه آینده هم اعتراض صورت بگیرد و جزء۹ دهک اول شناسایی شوند پرداخت صورت خواهد گرفت.

این مقام مسئول در رابطه با دلایل دهک بندی ها گفت: در این دهک بندی ها اولاً ملک به ارزش آن در نظر گرفته نشده است ثانیا تراکنش های مالی طی چند سال در نظر گرفته می‌شود.

ولی افزود: با در نظر گرفتن این شاخص ها سامانه یک شاخص ترکیبی ارائه می دهد که حاوی تمام اطلاعات مالی خانوار است و طبق آن اولویت بندی صورت می گیرد.

عبدالملکی تصریح کرد: بسیاری از اعتراض زد که می شود به دلیل ناآگاهی از ملاحظات اقتصادی سامانه است. مثلاً از یک خانواده دو نفر جدا شدند و درآمد و خودروی جدا گانه دارند که سامانه این را متوجه نشده که آن هم با اعتراض قابل رفع است. یا مثلاً گردش حسابی وجود دارد که متعلق به خود فرد نیست. ازین جهت خواستار این هستیم که این افراد حسابهای خود را شفاف کنند.

وزیر رفاه در رابطه با طرح کالابرگ گفت: بناست مقادیری مشخص شود و مردم با کارت خود به فروشگاه مراجعه کنند و با قیمتی قبل از افزایش قیمت پرداخت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های برای این کار نیاز است، افزود: بنابراین با این اقدام با افزایش قیمتی نخواهیم داشت و قیمت ها برمی گردد به همان قیمت‌های قبلی و این سیستم اثرش برای اقتصاد کشور بهتر است مردم مطمئن باشند تا هنگامی که این کالا برگ فراهم شود یارانه نقدی پرداخت خواهد شد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =