انباشت شدید دام در استان مرکزی/خرید تضمینی دام و صدور مجوز صادرات راهکار برون رفت از مشکلات است

وحیدی فر با تأکید بر اینکه هم‌اکنون با انباشت شدید دام در استان مرکزی اعم از سبک و سنگین مواجه هستیم اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام بایستی به این مسئله ورود کند و خرید تضمینی دام را هر چه سریع‌تر آغاز و از طرفی اجازه صادرات دام را هم صادر کند.

به گزارش نسیم خنداب، وحیدی فر مدیرعامل شرکت تعاونی گاوداران گوشتی اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به آخرین وضعیت صنعت دامداری در استان و شهر اراک گفت: استان مرکزی رتبه سوم تولید گوشت قرمز در کشور را دارد که با طرح اصلاح یارانه‌ها و حذف ارز ترجیحی و خشکسالی سال های گذشته صنعت دامپروری را با مشکلاتی مواجه شده است.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون با انباشت شدید دام در استان مرکزی اعم از سبک و سنگین مواجه هستیم اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام بایستی به این مسئله ورود کند و خرید تضمینی دام را هر چه سریع تر آغاز و از طرفی اجازه صادرات دام را هم  صادر کند.

وحیدی فر با اشاره به اینکه متأسفانه مردم قدرت خرید ندارند و در فصل گرما بیماری دام تشدید می شود و نگه داری دام مقرون به صرفه نیست افزود: از طرفی قیمت نهاده های دامی به شدت افزایش یافته است و اگر شرایط به همین منوال باشد نگه داری دام سنگین به نوعی غیر ممکن و سخت شده است.

وی ادامه داد: امروز نگه داری دام ۷۰ هزار تومان برای مالک آن ضرر دارد و یعنی یک دامداری با یکصد رأس دام روزی ۷ میلیون و ماهیانه ۲۱۰ میلیون تومان ضرر می دهد.

مدیرعامل شرکت تعاونی گاوداران گوشتی اراک با تأکید بر اینکه تولید در شرایط امروز نیازمند حمایت جدی است، گفت: دولت باید در این مسئله اقدام جدی داشته باشد چراکه هم با خشکسالی مواجه هستیم و از طرفی سطح آب های زیر زمینی کاهش پیدا کرده و تحریم ها از یک سو و جنگ روسیه و اوکراین نیز اثرات خود را گذاشته است که می طلب دولت از صنعت دامداری بیشتر حمایت کند.

وی افزود: همچنین شاهد افزایش قیمت جهانی نهاده های دامی هستیم و این مسئله اثرات خود را گذاشته و از سوی دیگر قدرت خرید مصرف کننده به شدت کاهش پیدا کرده و ضمن اینکه قیمت دارو ، درمان و قوانین دست و پا گیر اداری نیز بی تأثیر بر مشکلات دامداران نبوده است.

وحیدی فر با اشاره به نزدیک بودن سفر هیئت دولت به استان مرکزی گفت: انتظار داریم در آستانه سفر ریاست جمهور به استان حمایت از صنعت دامپروری بیش از گذشته باشد و دستور خرید دام مازاد صادر شود و شرکت پشتیبانی خرید داشته باشد و صادرات دام آزاد شود و از سوی دیگر وام ها امهال شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نوزده =