روزی که رژیم بعث صنایع اراک را به خاک و خون کشید+عکس

حمله هوایی دشمنان بعثی در تاریخ پنجم مردادماه سال ۱۳۶۵ به شهر اراک و صنایع مهم و استراتژیک آن که منجر به شهادت ۷۸ نفر از کارگران و مجروح شدن ده‌ها تن از همشهریان عزیز شد.

به گزارش نسیم خنداب به نقل از دیار آفتاب؛ با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران در سال ۱۳۵۹ شهر اراک همانند سایر شهر‌های کشور موردحمله این رژیم قرار گرفت، به‌طوری‌که اراک در طول ۸ سال دفاع مقدس ۷۷ بار بمباران شد و در این میان ۸۹۵ نفر شهید شدند.

یکی از این حملات، حمله هوایی سال ۶۵ بود که هواپیما‌های عراقی شرکت‌های صنعتی را موردحمله هوایی قراردادند و کارخانه‌های واگن پارس، ایرالکو و آذرآب را بمب باران کردند و در این حمله هوایی ۷۸ کارگر مدافع تولید پرتلاش و زحمتکش واحد‌های صنعتی به شهادت رسیدند.

جانباز ۷۰ درصد سیدحسن سجادی یکی از مجروحان حادثه «پنجِ پنج» یا همان بمباران پنجم مرداد سال ۶۵ در اراک است که درباره ی این خاطره تلخ می گوید: “ایرالکو چون شمش آلومینیوم می‌ساخت و این شمش در ساخت آلیاژ‌های مورد نیاز صنایع مانند اسلحه‌سازی و… کاربرد داشت، این امر بهانه لازم به دشمن برای بمباران کارخانه را داده بود. البته در آن حادثه کارخانجات دیگر شهرک صنعتی اراک هم بمباران شدند. اما بمباران کارخانه ما شدیدتر بود و از ۷۸ شهید این واقعه، ۳۳ شهید مربوط به ایرالکو هستند. این واقعه بیش از ۲۰۰ جانباز و مجروح هم دارد که ۸۰ مجروح برای کارخانه ماست. من صبح روز واقعه به کارخانه رفتم. ساعت حول و حوش ۹ و نیم صبح بود که ناگهان صدای مهیبی شنیدم. چون در جبهه‌ تجربه داشتم، فهمیدم هواپیمای جنگنده است. در این حین یکی از همکاران خانم کنترل خودش را از دست داد و جیغ زد. او را هدایت کردم که از در بیرون برود و خودم در سمت مخالف پیش بچه‌های حسابداری می‌رفتم که بمبی به ساختمان افتاد و شیرجه زدم. هنوز متوجه نبودم بمب خوشه‌ای زده‌اند و خواستم دوباره بلند شوم که ناگهان انفجار دیگری رخ داد و به هوا پرتاب شدم.”

دیگر شاهدان عینی از بمباران هواپیماهای عراقی در ارتفاع فوق‌العاده پایین سخن می گویند. آنان با یادآوری خاطرات تلخ آن روزها ادامه می دهند: جنگنده ها اهداف خود را مورد حمله قرار دادند و کارگرانی را که از محوطه کارخانه‌ها بیرون آمده بودند، به زیر رگبار کالیبرهای خود گرفتند. پس از این واقعه تعداد کشته‌شدگان در صنایع اراک ۷۲ نفر گزارش شد.

اخیرا در صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر اراک طرحی با عنوان «پیشنهاد نامگذاری روز پنجم مرداد ماه به نام روز مقاومت و پایداری اراک و استان مرکزی» به صورت دوفوریتی مطرح و با رأی قاطع اعضای شورای اسلامی شهر مورد تصویب قرار گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =