بی ثباتی بازار ارز در روزهای اخیر قطعا یک امر طبیعی نبود

نظری با اشاره به جهش نرخ ارز در هفته های اخیر تورم، رشد نقدینگی در کشور و همچنین فضای ناامنی و اغتشاشات را از عوامل تشدید کننده این چالش عنوان کرد.

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به نوسانات شدید قیمت ارز در هفته های اخیر اظهار داشت: آنچه این روزها اتفاق افتاد قطعا یک امر طبیعی نبود و اینکه در یک مدت کوتاه قیمت ارز با افزایشی این چنینی مواجه شود به نظر می رسد عوامل مختلفی در این موضوع دخیل هستند.

وی ادامه داد: آنچه از همه مهم‌تر است اینکه ارز هم امروز به‌عنوان یک کالا در داخل کشور یک مابه ازایی دارد و ارزشی برای آن تعریف‌شده است.

نظری تصریح کرد: بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مقرر شده که هرساله به جهت افزایش قدرت صادراتی کشور نرخ ارز متناسب با افزایش نرخ تورم به‌گونه‌ای افزایش پیدا کند که همچنان بحث ترجیح صادرات بر واردات در کشور حفظ شود هرچند تقریباً می‌توان گفت مصوبه مجمع تشخیص در سال‌های اخیر اجرا نشده که مطمئناً بی‌تأثیر نیست.

نماینده مردم خمین خاطرنشان کرد: وقتی در سال گذشته و سال جاری بیش از ۴۰ درصد تورم داشته‌ایم چطور قیمت ارز می‌تواند ثابت باشد لذا قطعاً درصدی از این تورم در قیمت ارز هم اعمال می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس رشد نقدینگی را از دیگر عوامل افزایش نرخ ارز عنوان کرد و اذعان داشت: سرمایه‌ای که در دست افراد هست و نگرانی‌ها در حوزه اقتصاد باعث می‌شود مردم برای حفظ سرمایه این پول را به بازارهایی مثل بازار ارز، طلا، خودرو و مسکن هدایت کنند تا در تلاطم‌های اقتصادی متضرر نباشند.

نظری افزود: می‌توان گفت هم تورم و هم رشد نقدینگی در کشور و همچنین فضای نا امنی و اغتشاشات اخیر این چالش را تشدید کرده و امروز شاهد جهش‌های قیمتی ارز هستیم.

وی تأکید کرد: وزارت اقتصاد و بانک مرکزی که در این حوزه قول‌هایی به مردم داده‌اند باید آن را در عمل اجرایی کنند و ثبات را به بازار ارز برگردانند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =