امکان بازنگری نرخ خرید تضمینی گندم متناسب با هزینه های واقعی تولید

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی گفت: شورای قیمت‌گذاری می‌تواند با اخذ نظر کارشناسان و نمایندگان بخش‌های تولیدی متناسب با هزینه‌های واقعی تولید قیمت برای به‌روزرسانی نرخ خرید تضمینی گندم اقدام کند.

به گزارش نسیم خنداب، علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در پاسخ به سؤالی در رابطه با احتمال تغییر نرخ خرید تضمینی گندم اظهار داشت: با توجه به مصوبه مجلس در سال ۹۹ مقرر است که قبل از آغاز فصل کشت نرخ خرید گندم و محصولات اساسی توسط شورای قیمت‌گذاری اعلام شود که قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری ۱۱ هزار و ۵۰۰ به‌علاوه هزار و ۵۰۰ یارانه کشت تعیین گردید.

نظری خاطرنشان کرد: درعین‌حال با توجه به این مصوبه شرایط فراهم است تا درصورتی‌که اختلاف فاحشی بین قیمتی که قبلاً محاسبه‌شده و قیمتی که امروز یا در زمان تحویل با توجه به نوسانات بازار رقم می‌خورد وجود داشته باشد شورای قیمت‌گذاری با اخذ نظر کارشناسان و نمایندگان بخش‌های تولیدی متناسب با هزینه‌های واقعی تولید برای به‌روزرسانی نرخ خرید تضمینی اقدام کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: در خصوص اینکه چه عددی در بازنگری احتمالی مدنظر قرار بگیرد فعلاً نمی‌توان اظهارنظر کرد چون مستلزم یک کار دقیق کارشناسی و آنالیز قیمت است اما درعین‌حال این امکان وجود دارد که در صورت لزوم بازنگری قیمت انجام گیرد.

نماینده مردم خمین همچنین در خصوص اصلاح الگوی کشت نیز گفت: از اوایل فصل کشت در سال زراعی جاری الگوی گشت با ملاحظه مزیت‌های هر منطقه تنظیم‌شده که اجمالاً ابلاغ گردید و کلیات امر مشخص است ضمن اینکه برنامه تأمین نهاده‌ها و حمایت‌های دولتی هم در چهار محصول اصلی گندم، جو، دانه‌های روغنی و چغندرقند به‌عنوان کشت‌های پاییزه رسماً اعلام شد که در راستای نیاز کشور و قطع وابستگی به واردات این محصولات اساسی است.

نظری تأکید کرد: البته به‌صرف ابلاغ برنامه کافی نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید الآن که در فصل بودجه‌ریزی قرار داریم اعتبارات لازم جهت اجرایی شدن الگوی کشت در بودجه لحاظ کند و امیدواریم این اتفاق رقم بخورد و شاهد این باشیم که متناسب با محصولات استراتژیکی که کشور به آن‌ها نیاز دارد با پیاده‌سازی الگوی کشت شاهد اتفاقات خوبی در بخش کشاورزی باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =