برقراری روابط ایران و عربستان مراودات اقتصادی دو کشور را افزایش می دهد

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه برقراری روابط ایران و عربستان می‌تواند مراودات اقتصادی را افزایش دهد گفت: سیاست اصولی ایران همیشه رعایت حق هم‌جواری و ایجاد روابط مثبت و همه‌جانبه با کشورهای اطراف بوده است.

به گزارش نسیم خنداب به نقل از دیار آفتاب؛ محمدجواد یاری کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در گفتگو با دیار آفتاب، اظهار کرد: سیاست خارجی دولت قبل غرب‌گرایی بود ولی سیاست خارجی دولت سیزدهم همسایه محوری است که این سیاست با در نظر گرفتن کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل، نزدیکی فرهنگ و تمدن کشورهای همسایه و افزایش امنیت ملی به نفع منابع کشور است.

وی افزود: با توجه به محصور بودن کشورهای همسایه و اینکه به دریاها راه ندارند بنابراین به دنبال ایجاد جاده ابریشم و برقراری ارتباط با ایران هستند تا از طریق ایران، صادرات و واردات خود را انجام دهند و این امر برای ایران آورده ۴۰ میلیارد دلاری از حق ترانزیت خواهد داشت.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا عربستان را به‌عنوان مرکز جهان اسلام در اهل سنت را به سمت سیاست‌های خودشان متمایل کنند تا بتوانند ظرفیت‌های جهان اسلام را دچار سایش کنند بنابراین عربستان همیشه در تقابل با ایران قرار داشت و در فتنه‌ها نیز با دشمنان ایران همکاری می‌کرد.

یاری بیان کرد: عربستان پس از شکست فتنه‌های اخیر در ایران و رونمایی ایران از موشک هایپرسونیک به اقتدار و توان نظامی ایران پی برد که به معنای شکست تمام امکانات نظامی خریداری شده عربستان از آمریکا است.

وی ادامه داد: عربستان به کشورهای شرقی مانند چین و روسیه متمایل شده که معنای انتقال قدرت از غرب به شرق است و از طرفی آمریکا قادر به حمایت از متحدین خود نیست و همچنین آمریکا در قضایای یمن و اوکراین نتوانست اقدام جدی و سرنوشت سازی را رقم بزند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: عربستان در جنگ یمن درگیر شد و پس از ۸ سال جنگیدن به شکست قطعی رسیده زیرا وسعت حضور انصار در یمن نسبت به ۸ سال گذشته ۱۰ برابر شده است و از طرفی می‌داند که آمریکا رو به افول است بنابراین تا افول قطعی آمریکا در سال ۲۰۳۰ عربستان بازنده اصلی خواهد بود.

یاری با اشاره به سیاست خویشتن‌داری ایران گفت: اگر ما بتوانیم عربستان را در مسیر درست قرار دهیم و روابط بین ایران و عربستان برقرار شود درنتیجه اولین بازنده این توافق رژیم صهیونیستی و دومین بازنده، براندازان داخلی و خارجی ایران خواهند بود.

وی افزود: برقراری روابط ایران و عربستان می‌تواند مراودات اقتصادی را افزایش دهد سیاست اصولی ایران همیشه رعایت حق هم‌جواری و ایجاد روابط مثبت و همه‌جانبه با کشورهای اطراف بوده است.

کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: اکنون شرایط ایجاد روابط با کشورهای اطراف و همسایه ایجادشده که ما باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنیم زیرا برقراری ارتباط با عربستان بهترین راه برای کنترل عربستان، داعش، القاعده و گروه‌های تروریستی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هفده =