نمازجمعه حتی استثنائی‌تر از حج است/ جشن میلیونی غدیر نشان داد مردم طرف‌دار دین هستند

حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: ما هیچ چیزی شبیه نماز جمعه نداریم. وقتی در عمق کار نمازجمعه وارد میشویم می‌بینیم با مجموع این خصوصیات، حتی استثنائی‌تر از حج است.

به گزارش نسیم خنداب؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، صبح امروز در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با اشاره به اینکه نماز جمعه بخاطر خصوصیاتی که دارد یک فریضه‌ی صددرصد استثنائی است فرمودند: ما هیچ چیزی شبیه نماز جمعه نداریم. وقتی در عمق کار نمازجمعه وارد میشویم می‌بینیم با مجموع این خصوصیات، حتی استثنائی‌تر از حج است.

ایشان ادامه دادند: یک خصوصیت این است که دو عامل اساسی حیات طیبه را به هم وصل کرده  و گره زده؛ این دو عامل چیست؟ یکی ذکراللّه، یکی حضور مردمی.

حضرت آیت الله خامنه ای ادامه فرمودند: وقتی یک چنین اجتماعی مانند نماز جمعه وجود دارد که هر هفته جمع کثیری از مردم یک شهر یک جایی معیّنی جمع میشوند دور هم، این میتواند یک پایگاهی یک قرارگاهی باشد برای همه‌ی موضوعات مهم و مطرح یک جامعه.

رهبر انقلاب افزودند: از مسائل فکری تا خدمات اجتماعی تا همکاریهای مردمی و تا آمادگیها و بسیج نظامی؛ همه چیز در این اجتماع هفتگی مستمر پشت سر هم تحقق پیدا میکند و وجود پیدا میکند.

ایشان با بیان اینکه اجتماع و حضور مردمی یک چیز مهمی است فرمودند: اینجاست که شما باید حسّاس  باشید، اگر چنانچه نماز جمعه‌ی این هفته‌تان از نماز جمعه‌ی مثلاً یک ماه قبلتان جمعیت کمتری دارد باید احساس نگرانی کنید. اصلاً اساس کار حضور مردم است.

رهبر انقلاب ادامه دادند: وقتی دسته‌جمعی ذکر گفتیم آثار و برکات ذکر بر دسته‌جمعی نازل میشود. بر جمع نازل میشود. در قرآن دارد: «‌فَإِنَّ الذِّکْرَىٰ تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ» این نفع میشود برای همه. بله، شما تنهایی هم که خودتان نماز شب میخوانید در اتاق تنها خدای متعال نفع میدهد به شما، اما اینجا این نفع، نفع عمومی است. همه‌ی مجموعه نفع میبرند.

ایشان با بیان اینکه در نماز جمعه‌ی شما همه جور آدمی شرکت میکنند فرمودند: با همه شما پدرانه رفتار کنید، همه فرزندان شمایند. بله، ممکن است شما با آن جوان انقلابی، جوان مجاهد و جهادگر علاقه‌ی بیشتری داشته باشید، حق هم همین است، عیبی ندارد اما آن کسی  هم که این جوری نیست او هم پسر شما است، آن هم فرزند شما است؛ با همه پدرانه رفتار کنید.

رهبر انقلاب با اشاره به مهمانی عید غدیر فرمودند: در این جشن غدیر که خیلی چیز عجیبی بود در تهران، حالا نمیدانم شما دیدید یا خیر من خودم در تلویزیون نگاه کردم دیدم، بعضی‌ها هم که رفته بودند آمدند برای ما تعریف کردند؛ دیدید در این جشن میلیونی، همه‌جور آدمی شرکت کردند، اینها طرفدار دین‌اند، دوست دارند دین را.

ایشان ادامه دادند: بنده یک وقتی در یکی از این سفرهای استانی به جمع علمای محترم آن شهر که با آنها جلسه داشتیم گفتم: امروز یا دیروز که من می‌آمدم در این ماشین دوروبر ماشین خب جمعیتی می‌آیند اظهار محبت میکنند افرادی بودند بین اینهایی که اظهار محبت میکردند و گریه میکردند بعضی‌هایشان، کسانی بودند که اگر شما مثلاً با آنها  برخورد کنید ممکن است که احتمال ندهید که حتی اعتقاد به دین هم داشته باشند، اما اینجوری است. معتقدند به دین.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: با همه پدرانه رفتار کنید. همه را سر سفره‌ی دین و معنویت و شریعت بنشانید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =