چرا حضرت زینب(س) به عقیله بنی هاشم معروف بودند؟

یک کارشناس مذهبی درمورد ویژگی‌های شخصیتی حضرت زینب کبری سلام الله علی‌ها و دلیل این که به عقیله بنی هاشم مشهور بودند، توضیحاتی داد.

به گزارش نسیم خنداب، حجت الاسلام والمسلمین سید جلال موسویان، کارشناس مذهبی درمورد ویژگی‌های شخصیتی حضرت زینب سلام الله علی‌ها بیان کرد: یکی از امتیازات ویژه‌ای که خداوند متعال در قرآن کریم به انسان‌ها داده اند عقل است و خداوند متعال در سوره‌ها و آیات مختلف برای این که از انسان و جامعیت انسان تعریف کنند، می‌فرمایند: انسان صاحب عقل است. بنابراین، اگر خداوند متعال بخواهند کسی را مورد مذمت قرار دهند، می‌فرمایند: او عقل ندارد و آیات زیادی هم به این موضوع اشاره دارند و می‌فرمایند لایشعرون، لایعقلون، لا یفهمون…

 تعریف عقل در کلام امام صادق علیه‌السلام این طور بوده است: «اَلعَقلُ ما عُبِدَ بِهِ الرَّحمٰنُ وَ اکتُسِبَ بِهِ الجَنان» «عقل آن چیزی است که شما با آن بهشت را بخرید و بندگی خدا را کنید».

این کارشناس مذهبی گفت: در تعریف عقل آمده است یعنی کاری که انسان بر اساس درایت و تدبیر انجام می‌دهد و هوای نفس و غرایز نفسانی در آن کار دخیل نیست. بنابراین، فرد عاقل ارزش بالایی دارد و یکی از اوصاف و نکات مهم در زندگی حضرت عقیله بنی هاشم (س) این است که ایشان ملقب به عقیله هستند و علت این که به نام عقیله بنی هاشم مشهور بودند به خاطر ویژگی عاقل بودنشان بود. 

حجت الاسلام والمسلمین موسویان تصریح کرد: در روایتی از حضرت خاتم الانبیاء (ص) آمده است که فرمودند: آدم عاقل ۴ خصوصیت دارد. یکی این که، هم خداوند متعال را می‌شناسد و هم از پروردگار الهی اطاعت می‌کند. حضرت زینب کبری سلام الله علی‌ها در معرفت به خداوند متعال و در اطاعت از پروردگار الهی به جایگاهی رسیده بودند که امام حسین (ع) شب عاشورا از ایشان خواستند: زینب جان! من را در نماز شب خود فراموش نکن. یا وقتی نگاهی به معرفت و شناخت حضرت زینب کبری سلام الله علی‌ها از خداوند متعال می‌کنیم، می‌بینیم که وقتی در عصر عاشورا و در گودال قتلگاه بدن امام حسین علیه السلام را در آغوش گرفتند دعا کردند: اللهم تقَبّل مِنّا. خدایا این قربانی را از ما بپذیر و این تسلیم و رضای حضرت زینب سلام الله علی‌ها را می‌توان در شعری از فواد کرمانی به وضوح دید که می‌گوید:

 تسلیم و رضا نگر که آن دخت بتول

در مقتل کُشتگان چو فرمود نزول

شکرانه سرود که‌ای خداوند جلیل

قربانی ما به پیشگاه تو قبول

حضرت زینب کبری سلام الله علی‌ها حتی در شام غریبان به صورت نشسته نماز شب خواندند. این در حالی است که ما معمولاً در مصائب و سختی‌ها کم می‌آوریم و دچار مشکلات می‌شویم و نماز را فراموش می‌کنیم. اما حضرت زینب کبری سلام الله علی‌ها به صورت نشسته در شب شام غریبان نماز شب خود را در کربلا خواندند.

این کارشناس مذهبی مطرح کرد: یکی دیگر از جایگاه‌های معرفت حضرت زینب سلام الله علی‌ها به خداوند متعال در مجلس یزید است و حضرت (س) در آن جا خطبه دارند و فرمودند: «ما رأیتُ الّا جمیلاً» «چیزی جز زیبایی ندیدم». یعنی تمام این سختی‌ها و دشواری‌ها را زیبا می‌بینم و انسان باید چشم خدابین داشته باشد. این نشان می‌دهد که حضرت زینب سلام الله علی‌ها این ویژگی عاقل بودن را به معنای واقعی کلمه داشتند؛ به طوری که انسان باید معرفتش به خداوند باشد و اطاعت از خداوند متعال کنند.

حجت الاسلام والمسلمین موسویان ادامه داد: یکی دیگر از خصوصیت‌های آدم عاقل این است که «عَرَفَ عَدُوَّهُ فَعَصاهُ» «دشمنان خدا را بشناسد و از آنان نافرمانى کند». حضرت زینب کبری (س) همه نقشه دشمن را به خوبی شناخته بود. امروزه، برخی از افرادی هستند که در جوامع مختلف حتی در ایران وجود دارند و هنوز متوجه نشده اند که آمریکا و اسرائیل و صهیونیسم دشمن ما و اسلام و قرآن و انسانیت هستند و با وجود این که در کشتار رژیم غاصب صهیونیستی حدود ۱۲ هزار نفر مردم مظلوم کشته شده اند، اما بعضی از جوامع انسانی نسبت به کشتار این انسان‌های مظلوم منفعلانه عمل می‌کنند و مشخص است که این‌ها افراد عاقلی نیستند و نمی‌توان از آن‌ها توقع داشت. این در حالی است که غزه جایگاهی است که افراد مقابل دشمن می‌ایستند و انسانیت اقتضا می‌کند که دشمن را بشناسیم.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: حضرت زینب کبری سلام الله علی‌ها عاقل بودند و تدبیر کردند و نقشه دشمن را متوجه شدند و در مقابل دشمن ایستادند تا حدی که الان می‌گوییم کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود. زیرا اگر حماسه دشمن شناسی و دشمن ستیزی حضرت زینب کبری سلام الله علی‌ها نبود چیزی از کربلا و قیام و خون پاک حضرت امام حسین علیه السلام باقی نمی‌ماند و حضرت زینب کبری سلام الله علی‌ها در یک جهاد تبیین و مبارزه تبیینی از شام غریبان شروع شد و به مبارزه با دشمن پرداختند تا به شهر کوفه رسیدند و در آن جا خطبه خواندند و در مجلس یزید در مقابل او ایستادند و دشمن را خوار و خفیف کردند؛ آن هم با تبیین حماسه قیام حضرت سیدالشهداء علیه السلام. 

حجت الاسلام والمسلمین موسویان تصریح کرد: سومین ویژگی فرد عاقل این است که از سرعت در زندگی استفاده می‌کند. بعضی از مواقع، افراد متوقف می‌شوند که در این صورت، نمی‌توانند حرکتی کنند. 

حضرت آیت الله صفایی حائری در کتاب «حرکت» می‌فرمایند: انسان‌ها بر اساس حرکت خود به عالی‌ترین درجه‌ها می‌رسند. اما برخی از افراد حرکت کمی دارند. 

گفته شده است سلمان‌هایی که قبلاً در دین دیگری بودند، اما با حرکت و سرعت در آن به خانه رسول خدا (ص) و حضرت علی (ع) رسیدند. اما برخی از اصحاب پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم با این که در کنار پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم و امیر مومنان (ع) بودند با متوقف بودنشان کافر شدند. در نتیجه، حضرت زینب کبری سلام الله علی‌ها برای این حرکت و سرعت، امام حسین علیه السلام را انتخاب کردند. بنابراین، هر کسی می‌خواهد در زندگی اش موفق باشد و سرعت در زندگی داشته و توقفی در آن نداشته باشد باید سوار بر کشتی امام حسین علیه السلام شود که امام رضا علیه السلام فرمودند: هم سرعتش و هم جای آن بیشتر است. 

این کارشناس مذهبی افزود: چهارمین ویژگی انسان عاقل این است که آخرت را اصلاح کند. حدیث مشهوری از امیر مومنان (ع) داریم که فرمودند: به فکر آخرتت باش. دنیا ذلیلانه به سراغت خواهد آمد. 

حضرت زینب سلام الله علی‌ها اهل آخرت بوده و کسی بودند که همه امورات خود را بر اساس امورات آخرت انجام می‌دادند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هفت =